ROK TADEUSZA KOŚCIUSZKI

W 2017 r. przypada 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki - Najwyższego Naczelnika ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, a także  polskiego i amerykańskiego generała.

Dlatego też Sejm RP wybrał Tadeusza Kościuszkę na patrona roku 2017. W podjętej uchwale sejmowej zaakcentowano, że: "Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość; Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki". Z okazji Roku Tadeusza Kościuszki, na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Trzebini można oglądać wystawę poświęcona temu "niezłomnemu bojownikowi w walkach o niepodległość".  Wystawa będzie dostępna do maja br.

Jesteś tutaj: Start News ROK TADEUSZA KOŚCIUSZKI