Pieczątka jednego z obozów dla internowanych

40-ta rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

Właśnie mija 40 – ta rocznica wybuchu stanu wojennego w Polsce. 13 grudnia 1981 roku o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. W ciągu zaledwie kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów. Te i inne ciekawostki można przeczytać na wystawie zaprezentowanej w naszej Bibliotece z okazji tak ważnego historycznie dla Polski wydarzenia. Zapraszamy serdecznie!