Antyrama zapowiadająca rocznicową wystawę solidarnościową

„Oni tylko chcieli, żeby Polska była Polską...” – 40 lat NSZZ „”Solidarność”

W dniu 17 września 1980 r. w Gdańsku przedstawiciele Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich i Międzyzakładowych Komisji Robotniczych podjęli decyzję o utworzeniu jednego związku zawodowego pod nazwą Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Trzebini zaprasza na wystawę pod hasłem „Oni tylko chcieli, żeby Polska była Polską... 1980-2020”. Wystawę wykonano w dużej mierze w oparciu o materiały przekazane naszej placówce przez Józefa Patynę (jedynego z powiatu chrzanowskiego Członka Komisji Krajowej „Solidarności”) oraz dokumenty udostępnione przez lokalnych działaczy Komisji Zakładowych - Cz. Kołodziejczyka, E. Chamika, W. Słomskiego, J. Zająca, H. Kawalę i innych. Wykorzystano także materiały pozyskane z Archiwum Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Wystawa jest prezentowana w holu Biblioteki - na wprost stanowiska obsługi czytelników.